portrait of a beautiful woman is smiling, looking up. 50 years old lady isolated over grey studio wall

Östrogeeni tootmise vähenemine

Naistel väheneb menopausi ajal östrogeeni tootmine. Kõikidel naistel ei teki menopausist tingitud vaevusi, aga paljudel naistel põhjustab östrogeeni tootmise vähenemine vaevusi tupe limaskesta kuivemaks ja õhemaks muutumise tõttu. Tupp võib olla kuiv ja tundlik ning intiimvahekorrad võivad muutuda valulikuks. Võimalikud on ka korduvad tupepõletikud, sest tupe mikrofloora muutub ja see ei kaitse enam nii tõhusalt põletike eest. Östrogeenisisalduse vähenemine võib soodustada ka kuseteede korduvate infektsioonide teket ja põhjustada uriinipidamatust.

Östrogeeni puudusest tingitud tupesiseseid vaevusi esineb tihti. Peaaegu pooled menopausijärgses eas naised kannatavad mingil määral tupekuivuse all. Need vaevused ilmnevad sageli pärast menopausi, aga mõnedel naistel tekivad need juba palju varem.1

Kuna tupesisesed vaevused on sageli põhjustatud östrogeeni puudusest, võib vaevuste leevenduseks kasutada östrogeeni. Paikse toimega östrogeeni sisaldav toode, mis ei imendu vereringesse, on selliste vaevuste kõrvaldamiseks piisav, kuid ei mõjuta muid menopausi vaevusi, näiteks kuumahoogusid.

Östrogeeni puudusest tingitud tupesisesed vaevused:

  • kuivus ja limaskesta haavandid
  • kipitus, sügelus, ebamugavustunne
  • korduvad tupepõletikud
  • valulik vahekord

Suurel osal menopausieas naistest esineb ka vahekorraga seotud probleeme. Kuumahood ja higistamine on kergesti äratuntavad menopausiga seotud vaevused, kuid valulikku vahekorda ei osata sageli samasse kategooriasse paigutada. Östrogeeni puuduse tõttu muutub tupe limaskest õhemaks ja kuivemaks, selle märgumine vahekorra ajal muutub keerulisemaks. Seetõttu võib vahekord muutuda ebameeldivaks ja isegi valulikuks.

Mis on Vagifem´i (östradiool) ja kuidas see aitab?

Vagifem® on 17-beeta-östradiooli sisaldav ravim, mis on näidustatud östrogeeni puudusest tingitud tupesiseste vaevuste leevendamiseks. Vagifem’i (östradiool) östrogeenikogus on nii väike, et see on piisav tupesiseste vaevuste leevendamiseks, kuid ei mõjuta kogu organismi. Östrogeeni sisaldavad paikselt manustatavad ravimid tugevdavad tupe limaskesta, taastades nende elastsuse ja kaitse bakteriaalsete infektsioonide vastu.

Vagifem´i (östradiool) kasutamine

Vagifem® (östradiool) vaginaaltablett on väike ja selle kasutamine on lihtne. Tablett on paigaldatud steriilsesse aplikaatorisse ja valmis koheseks kasutamiseks. Aplikaatori abil viiakse vaginaaltablett sügavale tuppe (umbes pool aplikaatori pikkusest) ja tableti vabastamiseks vajutatakse aplikaatori otsas olevat nuppu. Vaginaaltablett muutub tupe limaskestale kleepudes niiskeks ja selle pinnale tekib geelikiht, mille abil tablett tupeseinale koheselt kinnitub. Oma koostise tõttu püsib Vagifem® (östradiool) tablett kindlalt paigal ka liikudes, ei määri  riideid ja toimib vaid seal, kus vaja. Paigaldamiseks tuleb kasutada Vagifem® (östradiool) vaginaaltableti aplikaatorit, sest tabletti sõrmede abil tuppe viies võib see niiskeks muutudes sõrmede külge kinni jääda.

Aplikaator on peenike ja sileda pinnaga. Kui aplikaatori tuppe viimine on ravi alguses valulik, võib aplikaatori niisutamiseks kasutada libestit või aluskreemi. Vältida tuleb tableti niisutamist, mis võib mõjutada tableti kleepumist tupe seinale.

Aplikaator on ühekordselt kasutatav ja pärast kasutamist tuleb see ära visata. Aplikaator laguneb põletamisel veeks ja süsihappegaasiks, olles seega väga loodussäästlik. Aplikaatori võib ära visata koos tavaliste olmejäätmetega.

Vagifem® (östradiool) ja vahekord

Vagifem® (östradiool) tablett on soovitatav sisestada peale vahekorda.

Vagifem´i (östradiool) annustamine

  • Algannus: 1 vaginaaltablett päevas kahe nädala jooksul
  • Säilitusannus: 1 vaginaaltablett kaks korda nädalas

Kui vaevused ei leevene, pöörduge arsti poole.

Vagifem´i (östradiool) võib kasutama hakata ükskõik mis päeval ja manustada kellaajast olenemata.

Tupekuivuse vaevused hakkavad tavaliselt leevenema juba esimesel ravinädalal. Vagifem´i (östradiool) võib kasutada üksi või süsteemse toimega hormoonravi ajal (nt tabletid, plaastrid, geelid).

Kui olete alustanud ravi Vagifem´iga (östradiool), tuleb regulaarselt (vähemalt üks kord aastas) käia arstlikus kontrollis. Rääkige sellel visiidil arstiga ka ravi pikkusest.

Lugege hoolikalt Vagifem´i (östradiool) pakendi infolehte.

Millega kasutamisel arvestada

Vagifem´i (östradiool) kasutamisel on teatatud väga vähestest östrogeeniga seotud kõrvaltoimetest, nagu rindade valulikkus, jäsemete turse või tupevooluse suurenemine. See ei sobi naistele, kellel on või on olnud mõni tupe või emaka haiguslik seisund, rinnavähk, soodumus trombide tekkeks või maksahaigus.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Käsimüügi pakendis 24 vaginaaltabletti.

EE25VG00002

Kasutatud allikad

  1. Nappi RE, Kokot-Kierepa M. Vaginal health: Insights, Views and Attitudes (VIVA) – results from an international survey. Climacteric. 2012;15:36–44. 
  2. Dugal R, et al. Comparison of usefulness of estradiol vaginal tablets and estriol vagitories for treatment of vaginal atrophy. Acta Obstet Gynecol Scand. 2000;79:293-297.

Juhised kasutajale